verze pro tisk

Standard

Standard plemene LANDSEER

FCI

Secretariat general: 14, rue Leopold II, 6530 Thuin (Belgique)

Landseer E.C.T. Standard No 226/11.3.1988/GB

Země původu: Německo/Švýcarsko

CELKOVÝ VZHLED: Landseer má budit dojem vysokého, silného a dobře vyváženého psa. V porovnání s černým Newfondland, jsou nohy delší – obzvlášť u psů. Pohyblivost dobře osvalených nohou má umožňovat dlouhý krok.

SRST A BARVA: Srst s výjimkou hlavy – má být dlouhá a co možná nejrovnější a nejhustší, měkká na dotyk, s dobrou podsadou, která není tak hustá jako u černého Newfoundland. Lehce vlnitá srst na zádech a zadní části není nežádoucí. Při kartáčování opačným směrem přirozeně padá zpět na místo.

Základní barva srsti je čistě bílá s nesouvisejícími černými skvrnami na zadku a kříži. Límec, hruď, břicho, nohy a ocas musí být bílé. Černá hlava bílým čenichem a bílou souměrnou lysinou – ani příliš širokou ani příliš úzkou – táhnoucí se od čenichu přes hlavu k bílému límci je považována za konečný chovatelský cíl. Skvrnky, které se ještě vyskytují v bílé, nejsou penalizovány, ale měly by se šlechtěním odstranit.

HLAVA: Hlava je široká a masivní s dobře vyvinutou týlovou kostí. Zřetelný sklon, ale ne tak výrazný a strmý jako u bernardýna. Délka čenichu je stejná jako jeho hloubka, měřeno před sklonem. Pysky jsou čisté, horní lehce překrývá dolní, má být co nejpřiléhavější, nesmí slinit. Hlava je nápadně modelovaná, vznešeného vzezření. Líce středně vyvinuté, postupně se zužující k čenichu. Čenich a pysky černé. Kůže hlavy má být bez záhybů, krytá krátkou jemnou srstí.

TLAMA: nůžkový skus

UŠI: Střední velikosti. Při natažení dosahují vnitřního koutku očí. Trojúhelníkového tvaru s lehce zaoblenými špičkami. Posazeny vysoko na hlavě, ale ne příliš daleko vzadu. Položeny těsně a naplocho po stranách hlavy. Jsou pokryty krátkou jemnou srstí. Třepení delší srsti se nacházejí jenom na zadní části kořene uší.

OČI: Střední velikosti, středně hluboko uložené, hnědé nebo tmavě hnědé, lehce hnědá se toleruje, přátelského výrazu, mandlového tvaru, spojivka neviditelná. Příliš světlé oči (sírové neb šedožluté) jsou chybou, stejně jako oči uložené příliš blízko u sebe.

KRK: Svalnatý a široký - nemá být zcela kulatý, ale spíše vejčitého průřezu, souměrně nasazený a šikmo umístěný v ramenou. Délka krku od týlové kosti ke kohoutku je přibližně 3/4 až 4/5 délky od týlové kosti ke špičce nosu. Zřetelný lalok je nežádoucí.

TRUP: Měřený od kohoutku ke kořeni ocasu má být asi dvojnásobkem délky hlavy. Záda mají být přímá a vodorovná, široká a silná od kohoutku až ke kříži. Velmi svalnatá ramena, hrudník hluboký a široký, odpovídající dobře pružným žebrům. Břicho lehce vystupuje . Dobře viditelná plochá vyhloubenina mezi břichem a osvalenými bedry. Kříž široký, dobře zaoblený po stranách a zakončený silným polštářem svalů. Chyby: slabá nebo pokleslá záda, slabá bedra, příliš krátká poslední nepravá žebra, způsobující přílišné vyklenutí.

PŘEDNÍ ČÁST: Silné svaly sestupují z ramen, obklopují mohutné ramenní kosti, které se připojují ve správném úhlu k masivním kostem předních končetin; ty jsou zcela rovné a svalnaté. Lokty blízko k tělu na nejnižším bodě hrudi. Vzdálenost od země k loktům spíše větší, lokty směřují přímo dozadu. Končetiny s lehce třásnitým okrajem dolů ke spěnkám.

ZADNÍ ČÁST: Všechny zadní části jsou velmi robustní. Zadní končetiny se pohybují volně, mají mít silné kosti, vybavené silnými svaly, se širokými stehny. Zadní končetiny jsou mírně třásnité. Kravský postoj nebo malý úhel jsou chybné. Paspárky jsou nežádoucí, mají být odstraněny co nejdříve po narození.

TLAPY: Široké, dobře ohraničené kočičí tlapy. Rozkročené nebo vytočené tlapy jsou nežádoucí. Prsty jsou spojeny blanou, která má být silná, většinou dosahuje ke špičkám prstů.

OCAS: Silný, většinou dosahující lehce pod koleno, dobře krytý hustou hrubou srstí, ale ne praporovitou. Ocas má být svěšen dolů, když pes stojí, s přípustným lehkým zahnutím na konci. Může být držen rovně, s jen lehkým zahnutím na konci, když je v pohybu. Ohony se smyčkami nebo zahnuté okolo jsou velmi nežádoucí.

VELIKOST:

Výška v ramenou:

Psi: 72 až 80 cm (28.5 až 31.5 palce) Feny: 67 až 72 cm (26.5 až 28.5 palce)

Malé odchylky pod či nad se tolerují.

N.B. Samci mají mít dvě zjevně normální varlata zcela sestouplá do skrota.

[Nahoru ↑]